fbpx

3 mity dotyczące instalacji fotowoltaicznej

Wrz 7, 2020 | blog

Marcin Borsuk

Kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży. Fascynat Odnawialnych Źródeł Energii.

Branża instalacji fotowoltaicznych to prężnie rozwijająca się dziedzina, która korzysta z jednego z najbardziej zyskownego źródła odnawialnej energii – promieniowania słonecznego. Instalacje fotowoltaiczne posiadają trzy istotne zalety: są ekologiczne, są ekonomiczne oraz pozwalają na duże oszczędności energetyczne.

Wokół fotowoltaiki powstaje wiele mitów. Wart więc poznać zalety modułów PV, gdyż posiada ona same zalety w skali mikro i makro. Oznacza to że montaż instalacji fotowoltaicznej opłaca zarówno gospodarstwom domowym, jak również dużym przedsiębiorstwom.

W dalszej części artykułu przeczytaj o tym, że:

ENERGIA ZE SŁOŃCA TO PRZYSZŁOŚĆ

W Polsce coraz więcej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw jak i wielkich zakładów korzysta z dobroci jaką niesie ze sobą korzystanie z energii elektryczne. Niestety korzystanie z niej nie jest ograniczone. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowały raport, informujący że w naszym kraju w niedługim okresie czasu może dojść do poważnych deficytów jeżeli chodzi o korzystanie z energii elektrycznej. Ten scenariusz nie jest zbytnio optymistyczny.

W naszym kraju 90% energii elektrycznej wytwarza się ze źródeł kopalnych, głównie węgla. Niestety nie jest to źródło niewyczerpalnej energii. Zasoby te nie dość, że bezpowrotnie wyczerpują się, to jeszcze ich eksploatacja i wykorzystanie w dużym stopniu przyczyniają się do degradacji środowiska. W związku z tym korzystanie z odnawialnych źródeł energii zaczyna być opcją nie tylko opłacalną, ale w niedługiej przyszłości konieczną do wdrożenia. I w tym momencie wkracza fotowoltaika.

Dowody przemawiające za opłacalnością instalacji fotowoltaicznej

  • Warunki pogodowe a efektywność pracy ogniw instalacji fotowoltaicznej

Pośród inwestorów krąży mit, że moduły fotowoltaiczne nie produkują energii elektrycznej podczas pochmurnych dni. Ogniwa fotowoltaiczne nie potrzebują wcale dużego nasłonecznienia aby efektywnie produkować energię elektryczną. Produkcja dzisiejszych modułów nastawiona jest maksymalne wykorzystanie potencjału drzemiącego w kryształach krzemu. Oczywiście im większe nasłonecznienie tym lepsze korzyści w postaci wyprodukowanej energii. Okazuje się jednak, że nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, aby zaledwie 6 m kw. paneli fotowoltaicznych pozwoliło wytworzyć 950 kWh energii rocznie. Oznacza to, że wystarczy umieścić zaledwie 18 m kw. paneli na dachu, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd średniej wielkości gospodarstwa domowego.

  • Nadwyżki i niedobory prądu vs. instalacja fotowoltaiczna

Wielu inwestorów uważa, że instalacja fotowoltaiczna jest nieopłacalna ze względu na fakt „niestałości” w produkowaniu energii elektrycznej. Wg. oceny niektórych z nich, podczas dużego nasłonecznia wytwarzana jest nadprodukcja energii, natomiast podczas dni pochmurnych instalacja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania elektrycznego gospodarstwa. To kolejny mit. Odpowiednie i właściwie dobrane instalacje pozwalają na magazynowanie energii i w odpowiednim momencie skorzystanie ze skumulowanej energii elektrycznej (np. w miesiącach zimowych). Umożliwia to wyrównanie bilansu energetycznego budynku i gwarantuje wysoką opłacalność instalacji fotowoltaicznej.

  • Koszt instalacji fotowoltaicznej

Może się wydawać, że koszt instalacji jest sporym wydatkiem. Nic bardziej mylnego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zakup instalacji jest jednorazowym kosztem. Po zbilansowaniu się kosztu zakupu (średnio 6-8 lat) inwestorzy mogą się cieszyć bezkosztowym i nieograniczonym źródłem energii. Należy również pamiętać, że żywotność modułów fotowoltaicznych (niejednokrotnie sięgająca 30 lat) jest nieporównywalna do korzystania z konwencjonalnych urządzeń wytwarzających energie elektryczną. Podczas oceniania opłacalności instalacji fotowoltaicznej, należy pochylić się nad porównaniem ceny instalacji konwencjonalnej np. pomp ciepła, pieców CO, dodatkowych instalacji grzejnych (których nie wahamy się zakupić, pomimo jej dużego kosztu) i instalacji fotowoltaicznej.

POZAFINANSOWY KORZYŚCI Z ZAŁOŻENIA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Pozafinansowe korzyści z założenia instalacji fotowoltaicznej

  • Ekologia

Energia produkowana przez słońce jest energią „czystą”. Podczas produkcji energii do środowiska nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Komponenty z których produkowane są moduły fotowoltaiczne, mogą być poddane recyklingowi w 96%. Oznacza to, że prawie wszystkie materiały użyte podczas produkcji paneli, mogą zostać ponownie przetworzone. Inwestorzy prywatni zyskują świadomość, że te działania przyczyniają się do utrzymania środowiska naturalnego w dobrym stanie. Dodatkowo przedsiębiorcy dzięki zastosowaniu systemów PV mogą w znaczący sposób poprawić wizerunek swojej firmy. Przedsiębiorstwa montujące ogniwa i panele fotowoltaiczne postrzegane są jako prośrodowiskowe, a także nowoczesne, inwestujące w zrównoważony rozwój

  • Niezależność

Instalacja paneli fotowoltaicznych to niezależność od zewnętrznych dostarczycieli energii. Prąd produkowany przez ogniwa PV umożliwia samowystarczalność zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Niezależność tego rodzaju to zaleta przede wszystkim, ekonomiczna – firmy dostarczające energię elektryczną nieustannie podwyższają ceny prądu. Dzięki umieszczonym na dachu rozwiązaniom, podwyżki energii elektrycznej nas nie dotyczą, gdyż nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną całkowicie zaspokaja instalacja fotowoltaiczna.

POSTAW NA jakość naszych usług