fbpx

DOTACJA „MÓJ PRĄD” w 2021 r.

Sty 18, 2021 | blog

Marcin Borsuk

Kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży. Fascynat Odnawialnych Źródeł Energii.

„Mój Prąd” to program finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Wystartował on w połowie 2019 roku. Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Pierwsze dwa nabory „Mojego Prądu” mają przyczynić się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok.

RZĄDOWY PROGRAM „MÓJ PRĄD”

Z informacji na stronach rządowego programu „Mój prąd” wynika, że wg. stanu na dzień 17 stycznia 2021 r. wypłacono 114 458 dofinansowań do projektów instalacji PV – co oznacza, że Polacy skorzystali z 572 290 000 zł dotacji. Dzięki programowi zredukowano emisję CO2 o 521 236 000 kg/rok.

Program rządowy „Mój prąd” znacząco zmienił wygląd polskich dachów w 2020 r. Wygląda na to, że inwestorzy tylko czekali na pewną formę rządowego dofinansowania. W ramach programu można było skorzystać z 50% dofinansowania inwestycji, do kwoty nie wyższej niż 5000 zł za zrealizowaną inwestycję. Polacy z chęcią korzystali w roku 2020 z tego rodzaju dotacji, a program niewątpliwie osiągnął spory sukces.

6 grudnia 2020 r. zakończono drugą edycję programu. Na szczęście Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że w roku 2021 program będzie kontynuowany. Niestety nie określono dokładnej daty rozpoczęcia kolejnej edycji programu, lecz zgodnie z zapowiedziami ministerstwa kolejna edycja miałaby rozpocząć się w drugiej połowie 2021 r. (źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/) . Na chwilę obecną w resorcie trwają prace analityczne mające na celu rozszerzenie dofinansowań w ramach programu np. o stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła lub magazyny energii.

CZY WARTO CZEKAĆ NA DOFINANSOWNIE?

Oczywiście, każda forma wsparcia do planowanej inwestycji, jest wskazana, lecz biorąc pod uwagę korzyści płynące z własnej elektrowni słonecznej, nie warto czekać na rozpoczęcie nowej edycji programu. Za jak najszybszym montażem instalacji fotowoltaicznej przemawiają następujące fakty:

  • wzrost ceny prądu – w roku 2021 czeka nas znacząca podwyżka cen energii mająca związek z wprowadzeniem opłaty mocowej (średnio 20% do rachunku) oraz wzrostem ceny za kilowat (średnio 3,5% do rachunku),
  • instalacja fotowoltaiczna zwróci się nam po 6-8 latach od montażu bez korzystania z dotacji,
  • koniec roku 2020 wskazał, że nastąpił boom na przydomowe instalacje, wobec powyższego wielu inwestorów musi czekać w kolejce na otrzymanie dotacji,
  • zgodnie z założeniami programu, tylko zakończona instalacja może otrzymać dofinasowanie,

WSPARCIE z INNYCH ŹRÓDEŁ NIŻ „MÓJ PRĄD”

Mając na uwadze zainteresowanie zieloną energią wśród polskiego społeczeństwa, wiele gmin oferuje wsparcie w postaci dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznych. Szczegółów należy szukać na stronach internetowych lub w siedzibach poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowania gminne mogą być jednak obłożone dodatkowymi warunkami w przypadku otrzymania wsparcia.

Dodatkową opcją mającą na celu wsparcie inwestorów w zakupie instalacji fotowoltaicznej to program „Czyste powietrze”. Program ten pozwala na połączenie montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z demontażem nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu. Według informacji na stronie programu można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 30 000 zł w przypadku połączenia wymiany źródła ogrzewania z zakupem instalacji fotowoltaicznej.

Marcin Borsuk

Zespół ekooze.pl