fbpx

Instalacja fotowoltaiczna
w ogniu pytań i odpowiedzi.

Poniższe pytania i odpowiedzi dotyczą zarówno:

E

właścicieli domków jednorodzinnych ( osoby fizyczne),

E

rolników w KRUS lub ZUS,

E

właścicieli domków jednorodzinnych ( osoby fizyczne),

Instalacja fotowoltaiczna

Co powinieneś wiedzieć?

Kto może kupić instalację fotowoltaiczną?

Instalację fotowoltaiczną może kupić każdy, kto chce przestać płacić za prąd oraz posiada miejsce na dachu lub gruncie w celu przeprowadzenia usługi montażu.

Klientem może stać się zarówno osoba fizyczna, osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz rolnik.

Kiedy montować instalację fotowoltaiczną?

Instalację fotowoltaiczną można zamontować w dowolnym miesiącu w ciągu roku.

Prawdą natomiast jest, że fotowoltaika produkuje najwięcej energii elektrycznej w sezonie od kwietnia do końca września.

Właśnie dlatego większość inwestorów planuje montaż instalacji fotowoltaicznych tuż przed najlepszym sezonem produkcji (styczeń-marzec) lub zaraz po sezonie (październik – grudzień) aby w pełni przygotować się do nowego sezonu.

Prawdą również jest, że każdy moment na montaż instalacji fotowoltaicznej jest tak samo dobry. Nie ma większego znaczenia, czy założysz instalację fotowoltaiczną w styczniu, w czerwcu czy w listopadzie, gdyż energia którą zużyjesz zbilansuje się w stosunku rocznym.

Zakład energetyczny poprzez zamontowany licznik dwukierunkowy policzy ile energii elektrycznej pobrałeś w ciągu pełnych 12 miesięcy oraz ile energii elektrycznej wprowadziłeś do sieci (wyprodukowałeś). Różnica pomiędzy energią pobraną i oddaną pozostanie do rozliczenia z zakładem energetycznym.

Prosument - czy opłaca się nim zostać?

Prosument, którego zakres przywilejów obejmuje ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) to osoba, która zarówno produkuje jak i konsumuje energię elektryczną. 

Nowelizacja ustawy z końca września 2019 roku wprowadziła istotne zmiany w tym zakresie. Według nowej definicji prosumentem mogą zostać również przedsiębiorcy. Maksymalna moc instalacji prosumenckiej nie może przekroczyć 50 kW. 

Czym jest Bilansowanie energii elektrycznej?

Bilansowanie energii elektrycznej z zakładem energetycznym w systemie upustów, jest główną korzyścią jaką otrzymuje inwestor w fotowoltaikę.

Na czym polega bilansowanie inaczej mówiąc magazynowanie energii elektrycznej? 

Energię elektryczną z fotowoltaiki produkujesz cały rok. W zimę gdy słońce jest niżej instalacja fotowoltaiczna działa z 20-30% wydajnością. Dni są wtedy krótkie a samo zużycie prądu znacznie wzrasta. W lato natomiast słońce jest wysoko, dni są długie a instalacja fotowoltaiczna produkuje ze 100% skutecznością. 

W sezonie produkcyjnym od kwietnia do końca września instalacje fotowoltaiczne potrafią wyprodukować nawet do 80% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Pozostałe 20% produkują w okresie zimowym.

Dzięki prawu do magazynowania energii elektrycznej, inwestor bez względu na to kiedy wyprodukuje swój własny prąd, może odebrać go w dowolnym momencie na przestrzeni roku np. w zimę. 

Koszt magazynowania energii elektrycznej przez zakład energetyczny rozliczany jest następująco:

 • właściciel instalacji fotowoltaicznej do mocy instalacji 10 kWp zapłacą 20% za bilansowanie. Oznacza to że z każdego 1000 kwh energii elektrycznej wprowadzonych do sieci, mogą odebrać 800 kWh.
 • właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy od 10 kWp do maksymalnie 50 kWp (również firmy) zapłacą 30% za bilansowanie. Oznacza to że z 1000 kwh wprowadzonych do sieci odbiorą 700 kwh.

W sytuacji gdy stajesz się prosumentem, nie interesują Cię zmiany cen energii elektrycznej ponieważ masz swój własny prąd cały rok.

Jakiej wysokości rachunek za prąd dla właściciela fotowoltaiki?

Przy prawidłowo dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej, Twój rachunek za prąd powinien zawierać wyłącznie koszt opłat stałych, czyli opłat za dystrybucję. Na taryfie G11 jest to koszt około 7 zł miesięcznie, taryfa g12 około 15 zł miesięcznie i taryfa g12w około 25 zł miesięcznie.

Prawidłowo dobrana moc instalacji fotowoltaicznej jaką potrzebujesz w swoim domu to Twoje zużycie prądu roczne powiększone o 20% na bilansowanie. Wynik daje wielkość instalacji, którą powinieneś zainstalować.

Jaką formę rozliczenia z zakładem energetycznym wybrać?

Należy pamiętać aby rozliczenie z zakładem energetycznym zmienić na rozliczenie roczne (faktura roczna ). 

Czytaj zawsze umowę kompleksową, którą podpisujesz z zakładem energetycznym, gdyż zakłady energetyczne zaczynają stosować liczne nieczyste praktyki sprzedażowe tj:

 • konieczność odbioru i zapłaty za przykładowo 3000 kwh pobranej energii elektrycznej każdego roku, nawet jeśli jesteś prosumentem,
 • proponowanie cyklu rozliczeń dwumiesięcznego zamiast półrocznego lub rocznego. 
 • w dalszym ciągu wysyłanie faktur prognozowanych – należy to zgłosić gdyż jest to błąd. 

 

Instalacja fotowoltaiczna

Pytania TECHNICZNE

Gdzie montować fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna montowane jest praktycznie wszędzie. Na dachach płaskich i skośnych, na gruncie i pomieszczeniach gospodarczych. Czasami nawet na elewacjach budynku. 

Decydując się na montaż fotowoltaiki powinieneś pamiętać, że opłacalność i szybkość zwrotu z fotowoltaiki uzależniona jest od optymalnego i prawidłowego usytuowania modułów (paneli) fotowoltaicznych, względem kierunku geograficznego oraz kąta padania światła.

Złe usytuowanie modułów fotowoltaicznych i tym samym wpływ czynników atmosferycznych i pogodowych mogą znacznie obniżyć produkcję.

Ważne jest równie aby miejsce, w którym jest montowana fotowoltaika nie było zacienione.

Ile energii elektrycznej wyprodukuje mi instalacja 3 kWp?

Badania potwierdzają, że instalacje fotowoltaiczne w ciągu pełnego roku produkcyjnego (365 dni) powinny wyprodukować minimum 1000 kwh z każdego 1 kWp mocy instalacji przy dachu południowym. Połać zachodnia 900 kwh, połać wschodnia 800 kwh. 

W roku 2018 i 2019 natomiast instalacja fotowoltaiczna południowa wyprodukowała aż 1250 kWh produkcji z 1 kWp. 

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

Oczywiście, że tak! Instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna, pod warunkiem, że jest prawidłowo zamontowana oraz wykonana z wysokiej jakości podzespołów. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy łączeniowe. Jeśli przy zakupie instalacji fotowoltaicznej szukasz najniższej możliwej oferty na rynku, licz się z tym, że bezpieczeństwo nie będzie na najwyższym poziomie. 

Proszę wystrzegaj się nieoryginalnych części, zamienników i podróbek a w szczególności nieoryginalnych złączek MC4. 

Na bezpieczeństwo znaczący wpływ ma również:

 • Jakość zabezpieczeń przepięciowych i przetężeniowych,
 • Jakość i przekroje kabli,
 • Odporności i wytrzymałości modułów fotowoltaicznych,
 • oraz montaż instalacji fotowoltaicznej zgodnie ze sztuką.

Dla przykładu warto świadomie wybrać wyższą jakość samej usługi montażu instalacji fotowoltaicznej. Za taki montaż można zapłacić ekipie monterskiej, która się dopiero uczy 400 zł z kWp. Certyfikowana Ekipa z kilkuletnim doświadczeniem natomiast za tą samą pracę liczy sobie 800-950 zł za kWp. Przy 6 kWp to często 2000-3000zł różnicy w cenie instalacji. 

 

Na bezpieczeństwie się warto oszczędzać!

Kiedy mamy obowiązek montażu dodatkowego zabezpieczenia P.POŻ?

Obowiązek ten reguluje art. 29 ust. 2 pkt 16 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr. 89, poz. 414, z późn. zm.). 

Zgodnie z powyższym obowiązek ten dotyczy instalacji o zainstalowanej mocy większej bądź równej 6.5 kW. 

Zabezpieczenie Przeciw Pożarowe montowane jest przeważnie na zewnętrznej ścianie elewacyjnej budynku, w celu uzyskania szybkiego dostępu do wyłącznika.

Prócz montażu samego zabezpieczenia P. Poż, instalacja fotowoltaiczna jest również zgłaszana do Państwowej Straży Pożarnej wraz z jej schematem elektrycznym.

Mam dach południowy, jakiej mocy instalację potrzebuję aby nie płacić za prąd?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną co warto dobrze zaplanować wcześniej. 

Bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną możesz odczytać np. z ostatniej FV za prąd.

Przyszłe zapotrzebowanie czyli dodatkowe zapotrzebowanie, jesteś w stanie obliczyć z profesjonalnym doradcą. Warto rozmawiać z profesjonalistami, którzy wspólnie z Tobą zadbają o to abyś nie płacił za prąd do końca życia.

Mam dach wschód-zachód, jakiej mocy instalację potrzebuję aby nie płacić za prąd?

Instalacje wschód-zachód powinny być minimum 15 % większe jak instalacje południowe.

Kto załatwia całą dokumentację dotyczącą montażu i zgłoszeń do energetyki?

Firma, z którą podpisujesz umowę na wykonanie instalacji fotowoltaicznej na podstawie udzielonego pełnomocnictwa powinna załatwić całą dokumentację. 

Pozwolenia, zgłoszenia i wnioski wszystko po stronie firmy wykonawczej lub doradcy. 

Wszystkie kwestie, których firma lub doradca nie mogą załatwić samodzielnie, zrobicie wspólnie tj. wniosek o dotację mój prąd.

Po jakim czasie od podpisania umowy zacznę produkować prąd?

Montaż instalacji fotowoltaicznej najczęściej realizowany jest w terminie do 30 dni od podpisania umowy i wpłaty zaliczki. Wynika to z konieczności zamówienia komponentów monterskich. 

Po montażu w terminie do 7 dni trwa zebranie dokumentów i wysłanie zgłoszenia do energetyki  na wymianę licznika dwukierunkowego. Energetyka ma 30 dni na wymianę licznika (czas oczekiwania średnio 2,5 tygodnia). 

Po wymianie licznika możesz już włączyć swoją instalację aby produkować swój prąd. 

Pamiętaj, że po wymianie licznika dwukierunkowego jeszcze zostaje Ci podpisanie umowy kompleksowej z zakładem energetycznym na zasadach prosumenckich. Zrób to odrazu.

Czy przysługuje mi darmowa wymiana licznika dwukierunkowego?

Tak, raz w roku przysługuje Ci darmowa wymiana licznika energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna

Dotacje, Ulgi i Finansowanie

Czy przysługuje mi dotacja Mój prąd?

Aby otrzymać dotację Mój Prąd w wysokości 5000zł, muszą zostać spełnione wszystkie warunki jednocześnie:

 • Instalacja jest wykonana dla osoby fizycznej, która jest właścicielem licznika energii elektrycznej. 
 • Prąd z instalacji fotowoltaicznej musi zasilać gospodarstwo domowe. 
 • Dotacja przysługuje tylko wtedy jeśli energia elektryczna jest już dostarczana na podstawie umowy kompleksowej, czyli taryfa G. Przykładowo prąd budowlany na taryfie C wyklucza możliwość wzięcia dotacji. 
 • Moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej od 2kW do 10kW.

Wnioski do programu „Mój prąd” przyjmowane są do dnia 18.12.2020 r.

Łączna pula na dofinansowania wynosi 1 mld zł (wystarczy dla ok. 200 tys. gospodarstw domowych).

Czy mogę odliczyć Ulgę Termomodernizacyjną?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom, które rozliczają się z urzędem skarbowym poprzez złożenie rocznej deklaracji pit. 

Ulgę termomodernizacyjną mogą odpisać wyłącznie właściciele lub minimum współwłaściciele domu, który montuje instalację fotowoltaiczną. 

Ulgę termomodernizacyjną można odliczyć tylko wtedy jeśli jest budynek jest odebrany przez nadzór budowlany. Brak odbioru oznacza dom w budowie, więc jest to budowa a nie modernizacja co wyklucza możliwość odpisania ulgi termomodernizacyjnej. 

Jeśli masz dochód z pracy, renty, emerytury czy działalności i składasz pit roczny, w odpowiedniej rubryce odpisujesz sobie kwotę wydaną na instalację, dzięki czemu wyjdzie Ci mniejszy podatek do zapłaty, a często będzie to zwrot już zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

A co jeśli nie masz dochodu lub Twój dochód jest mniejszy i nie pokrywa pełnej ceny instalacji?  Nie ma z tym problemu, ponieważ masz aż 6 lat na odliczenie ulgi termomodernizacyjnej, aż do czasu odliczenia pełnych kosztów. 

Kto może odliczyć ulgę rolną?

Ulga w podatku rolnym przysługuje rolnikom, którzy prowadzą gospodarstwo rolne oraz płacą podatek rolny od posiadanej ziemi.

Warunkiem przyznania ulgi rolnej jest przeznaczenie energii produkowanej z fotowoltaiki na potrzeby gospodarstwa rolnego. Jeśli natomiast część prądu będzie używane na potrzebę gospodarstwa a reszta na dom, to posiadając instalację na jednym liczniku możesz starać się o ulgę według proporcji 1:2.

A czy jeśli korzystałem z preferencyjnej pożyczki, która jest częściowo umorzona lub odbiorę dotację mój prąd, czy mogę starać się o ulgę rolną ? Zgodnie z przepisami można wybrać tylko jedna formę dofinansowania ze środków publicznych.

Jak sfinansować zakup instalacji? Czyli ile kosztuje kredyt na fotowoltaikę?

W przypadku osób fizycznych najkorzystniejszą formą finansowania zakupu instalacji fotowoltaicznej jest tzw. EKO pożyczka. Realne oprocentowaniem pożyczki na fotowoltaikę w skali roku mieści się w przedziale od 4% do 6% w kredycie na 5 lat, oraz do 7% w kredycie do 10 lat. Maksymalna kwota kredytu to 80000 zł.

Najczęściej wybierana forma zakupu instalacji fotowoltaicznej przez naszych klientów to 30% wkładu własnego i kredyt na okres 5 lat. Rata wychodzi o 30% wyższa jak obecnie opłacany rachunek za prąd. 

Zamiast więc płacić przykładowo 300 zł do energetyki, inwestor przestaje płacić rachunek za prąd zamieniając go na ratę kredytu w wysokości przykładowo 390 zł. Po zakończonym montażu instalacji pomagamy odebrać dotację Mój Prąd w wysokości 5000 zł oraz do końca kwietnia kolejnego roku inwestor odbierze zwrot z ulgi termomodernizacyjnej ( 17 -19% w większości przypadków). Inaczej mówiąc inwestor otrzymał zwrot swojego 30% wkładu własnego w formie dotacji i ulgi termomodernizacyjnej. 

RATA pożyczki jest stała i odporna na podwyżki ceny energii elektrycznej. Dzięki fotowoltaice nawet jeśli prąd będzie drożał to uodparniasz się na jakiekolwiek podwyżki cen energii elektrycznej. Tym sposobem po 5 latach instalacja jest spłacona a i oszczędzasz minimum 4500 zł rocznie. 

Umów się z naszym doradcą terenowym i dostosuj wysokość raty kredytu do swoich indywidualnych oczekiwań.

W przypadku firm istnieją różnego rodzaju formy finansowania instalacji tj:

 • zwykłe pożyczki pod fotowoltaikę,
 • pożyczki unijne na minimalnym oprocentowaniu 1-3% w skali roku
 • leasingi – oferty są indywidualne.

Proszę pamiętaj, że forma finansowania instalacji fotowoltaicznej ma wpływ na sposób wrzucenia jej w koszty prowadzenia działalności. 

Profesjonalny doradca handlowy ma w swojej ofercie korzystne formy finansowanie, o którym mowa powyżej.

Czy instalacja odgromowa wyklucza możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej?

Nie. Jeśli zostaną zachowane odpowiednie odległości pomiędzy instalacją fotowoltaiczną a instalacją odgromową, wówczas nie ma żadnych przeciwwskazań co do jej montażu. Minimalny odstęp między instalacją odgromową a fotowoltaiką to 70 cm.  

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe na rynku polskim, w ogólnych warunkach ubezpieczenia posiadają takie wykluczenia w OWU jak minimum 1 m odstępu od instalacji odgromowej. Niezachowanie tej odległości powoduje utratę ubezpieczenia na dom. 

Czy leasing na fotowoltaikę dla firm się opłaca?

Leasing jest najkorzystniejszą formą finansowania, ponieważ pełne koszty raty leasingu możesz wrzucić w koszty prowadzenia działalności. 

W przypadku kredytu w koszty, możesz wliczyć jedynie odsetki i koszty kredytu ( prowizje). 

W przypadku raty leasingowej odliczysz nie tylko pełna ratę netto ale również vat. Dodatkowo niska jest wpłata własna na poziomie 10%, za którą można uznać też wpłatę zaliczki przy podpisaniu umowy. Formą zabezpieczenia dla leasingodawcy jest sama instalacja, co nie jest możliwe przy kredycie. Kredyt na fotowoltaikę na firmę potrzebuje minimum 150% zabezpieczenia. 

Leasing jest najbardziej przystępną opcją dla firm.

Instalacja fotowoltaiczna

Jakość i bezpieczeństwo a najniższa cena

Na co zwracać uwagę przy zakupie instalacji?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to inwestycja na 20-30 lat, warto więc kierować się jakością i bezpieczeństwem. Czasami inwestorzy mówią nam, że chcą dwie instalacje. TANIĄ I DOBRĄ…. To jest niemożliwe.

Jakość komponentów ma tu kluczowe znaczenie. Oczywiście z każdej ceny da się zejść w dół, jednak wtedy trzeba zaakceptować niższą jakość podzespołów a tym samym mniejsze bezpieczeństwo. Generalnie u nas w firmie nie ma na to zgody!

Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze!

Montaż naszych instalacji realizujemy na renomowanych i sprawdzonych oryginalnych podzespołach takich marek jak SELFA, SOFAR, SOLAR EDGE, ENERGY 5, CORAB, MERSEN, CITEL, JAN MULLER, MG WIRES, STAUBLI. 

Skąd mam wiedzieć co jest dobre? Doradca, który zna się na rzeczy powinien wskazać Ci wszystkie istotne elementy, które wpływają na wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź zatem i zapytaj doradcze:

 • Czy zastosowano materiały wysokiej jakości, szczególnie czy stosowane są oryginalne złączki MC4.
 • Czy zastosowano dodatkowe zabezpieczenia zarówno przepięciowe, przeciążeniowe jak i przeciwpożarowe.
 • Zapytaj czy ekipa montażowa jest certyfikowana przez danego producenta modułów fotowoltaicznych (paneli ) 
 • Zapytaj jak realizowana jest gwarancja i co jest zapisane w umowie?. Zapytaj Jak długo trwa jej ewentualne rozpatrzenie.
 • Zapytaj o serwisy instalacji. Ile kosztują i jak często trzeba je robić aby dochować gwarancję?
 • Zapytaj na kim spoczywa odpowiedzialność za utylizację modułów fotowoltaicznych w przyszłości i kto ponosi koszty z tym związane.

To tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego zachęcamy do wybrania doradcy lokalnego, który będzie nie tylko doradcą ale i opiekunem Twojej instalacji fotowoltaicznej. Dziś to bardzo ważne jeśli chcesz czuć się bezpiecznie. 

Od kogo powinienem kupić instalację fotowoltaiczną?

PODPISANIE umowy to początek współpracy dlatego sprawdź transparentność osoby, z którą rozmawiasz.

Umów się na rozmowę z doradcą tzn: Audyt Fotowoltaiczny i zapytaj o kluczowe kwestie. 

Sprawdź opinie na temat firmy w internecie.

Dowiedz się czy doradca będzie z Tobą w stałym kontakcie również po podpisaniu umowy oraz czy możesz liczyć na jego wsparcie w czasie oczekiwania na montaż jak i przyłączenia mikroinstalacji do sieci. 

Pamiętaj, że fachowiec nie będzie starał się na siłę wciskać rzeczy, których nie potrzebujesz, skupi się na tym, żeby zaspokoić Twoje potrzeby.

Jakie gwarancje wybrać?

Z cała pewnością gwarancja ma zapewnić bezpieczeństwo oraz pewność, że w razie awarii usterka będzie szybko naprawiona. 

Standardem rynkowym gwarancji w Polsce jest:

 • 10 lat gwarancji na inwerter,
 • 10-12 lat gwarancji na wady ukryte modułów fotowoltaicznych,
 • 25 lat na wydajność modułów fotowoltaicznych

Im dłuższe gwarancje, tym lepsze. 

Coraz częściej można na Polskim rynku spotkać nawet 15 lat gwarancji na wady ukryte modułów, 20 lat gwarancji na inwerter i 30 lat gwarancji na wydajność modułów fotowoltaicznych.

Z naszego już prawie 3 letniego doświadczenia w branży fotowoltaicznej, najlepszą gwarancją w Polsce jest polska gwarancja realizowana w Polsce. 

Gwarancja polskiego producenta rozwiązuje problemy serwisu, dochowania gwarancji, niskiej wytrzymałości modułów, utylizacji, dostępności modułów czy ich wysyłki do producenta po okresie obowiązywania gwarancji. 

Jakiej wytrzymałości mechanicznej moduły fotowoltaiczne wybrać dla Polskiego klimatu?

Z długimi gwarancjami w parze powinny iść również certyfikaty potwierdzające odporności i wytrzymałości modułów fotowoltaicznych.

W naszym klimacie coraz częściej mamy silne porywy wiatru, susze, gradobicia dużych rozmiarów, dlatego warto zwrócić uwagę na moduły o ekstremalnej wytrzymałości mechanicznej.

Do tej pory spotkaliśmy tylko 2 moduły na rynku Polskim z wytrzymałością mechaniczną powyżej 8000 paskali. Cała reszta modułów na rynku proponuje moduły fotowoltaiczne z wytrzymałością 5400 paskali (mówimy tu o ciśnieniu-ucisku na wiatr lub śnieg). 

W naszym klimacie bardzo ważnym kryterium wyboru modułów fotowoltaicznych powinien być również certyfikat na grad. Tylko w tym roku w Polsce spadł grad o wielkości 4 cm dlatego odporność na spadającą kule gradowe wielkości minimum 5 cm powinna być standardem rynkowym.

Proszę nie daj się nabrać na tanią śpiewkę, że certyfikat 2.5 cm kuli gradowej wystarczy.  Nie wystarczy… Nie u nas w Polsce.

Warto zwrócić również uwagę czy moduły, które wybraliście posiadają:

 • powłokę samoczyszcząca – czy jest to nano powłoka na szkle czy w strukturze szkła. 
 • odporność na amoniak – ważne dla rolników,
 • odporność na mgłę solną – ważne gdy obok znajduje się zbiornik ze słona wodą.
 • wielkość modułów – im większy gabarytowo moduł tym mniejsza odporność mechaniczna.
 • ilość diod bocznikujących ( zwiększające sprawność w przypadku zacienienia danej diody)
Jak wygląda utylizacja modułów fotowoltaicznych?

Jest to bardzo częste pytanie, na które wiele osób oczekuje odpowiedzi, gdyż rynek Polski zalewany jest modułami z Chin. Tak naprawdę nie wiadomo kto będzie zajmował się utylizacją  tych modułów i czy będzie ona płatna czy może będzie to moduł poddany recyklingowi. 

Aluminiowa rama czy konstrukcja wiadomo, że będzie podlegał recyklingowi ale zużyta folia krzemowa? Co z nią zrobić? Jak to utylizować i ile to będzie kosztować?

Jeśli wybierzesz europejskiego producenta modułów fotowoltaicznych to pamiętaj, że Unia Europejska nakłada obowiązek utylizacji modułów na producencie. Jedyny koszt w tym wypadku dla klienta to koszt wysłania palety do producenta modułów. 

Jeśli mówimy o Polskim producencie modułów fotowoltaicznych – koszt wysłania palety to 200 zł. Paleta w obrębie europy 400 – 1400 zł za paletę. Paleta do Chin od 2500 zł za paletę w górę  + koszt utylizacji. 

Chińskie moduły nie podlegają prawu europejskiemu dlatego obowiązek i koszt utylizacji spoczywa na Tobie.

Czy jest możliwość odroczenia spłaty rat kredytowych?

Czas leci a raty muszę płacić? Niekoniecznie! 

Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, niektóre firmy sprzedające fotowoltaikę w Polsce posiadają wynegocjowane kredyty na fotowoltaikę z odroczonym terminem spłaty pierwszej raty, nawet na okres 3 miesięcy. 

Powoduje to możliwość zamiany płacenia rachunku za prąd do energetyki na zapłatę raty pożyczki do banku. Zamieniasz tylko miejsce płacenia a gdy spłacisz kredyt prąd masz darmowy czego nigdy nie osiągniesz bez własnej elektrowni słonecznej. 

W jakich przypadkach stosować uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

Zawsze! Uziemienie instalacji po pomiarze musi posiadać minimum 10 om.

Dodatkowo nie łączymy nigdy uziemienia instalacji fotowoltaicznej z uziemieniem  domowej instalacji elektrycznej.

Kategorycznie zabronione jest również łączenie uziomu instalacji fotowoltaicznej z uziemieniem instalacji odgromowej!

Montaż instalacji fotowoltaicznej. Na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru firmy wykonującej usługę montaży uwagę należy zwrócić na takie aspekty jak:

 • Jakość i dostępność użytych materiałów i podzespołów (polscy producenci sprawdzają się tu wzorowo).
 • Stosunek jakości do ceny instalacji. Jeśli szukasz jakości i bezpieczeństwa nie wybieraj najtańszych ofert…
 • Bezpieczeństwo wynikające zarówno z jakości komponentów oraz samego montażu. Niestety z uwagi na pozorną oszczędność (kosztem klientów), wiele firm „zapomina” o tym ważnym aspekcie. Za sam montaż z 1 kWp mocy można zapłacić od 400 do 1000 zł. Jak więc rozmawiać w tym wypadku o wysokiej jakości i niskiej cenie? Przy instalacji 7 kWp różnica na samym montażu to 3000- 4000 zł!
 • Gwarancja na komponenty i warunki jej dochowania. Sprawdźcie proszę jak często trzeba robić serwisy i ile one kosztują? Bardzo często  aby utrzymać gwarancję, firmy monterskie wymagają serwisu raz w roku, lub raz na 2 lata. Te dwa kryteria spowodowały, że my zdecydowaliśmy się na Polskiego producenta modułów. Serwis wymagany raz na 5 lat a gwarancja na terytorium Polski.
 • Profesjonalizm doradcy i kompleksowość obsługi doradczej. Sprawdź czy firma z którą podpisujesz umowę robi usługę kompleksowo.
 • Technikę montażu. Zapytaj o minimalne odległości czyli odstępy na dachu od kalenicy, komina, okna dachowego, krawędzi dachu, instalacji odgromowej. Zapyta czy uziemiają instalację fotowoltaiczną i jak to robią? Zapytaj jak schodzą kablem DC z dachu do miejsca wpięcia instalacji fotowoltaicznej.  Zapytaj gdzie powinien być montowany inwerter oraz ile metrów możemy poprowadzić kabel DC bez utraty uzysku na kablu. Zapytaj o napięcie startowe inwertera i minimalną ilość modułów (paneli) na obwód.