fbpx

Inwestycja w panele fotowoltaiczne – czy jest bardziej opłacalna od lokat bankowych?

Wrz 7, 2020 | blog

Marcin Borsuk

Kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży. Fascynat Odnawialnych Źródeł Energii.
plac 0 zl za prad

Panele fotowoltaiczne coraz częściej traktowane są jako potencjalna inwestycja. Najbardziej popularną obecnie formą oszczędzania jest lokata bankowa. Pieniądze leżą bezpiecznie w banku, stale zyskując na wartości. A nic tak nie cieszy jak gwarancja wypracowanego zysku. A gdyby przeznaczyć te środki na instalację fotowoltaiczną, generując nieporównywalnie większe zyski, jednocześnie dokładając cegiełkę do troski o środowisko naturalne?

Fotowoltaika, czyli instalacja produkująca darmowy prąd ze słońca, nie jest opcją pierwszego wyboru dla osób rozważających inwestycje. Należy to jednak skrupulatnie przeanalizować i być może warto zmienić swoje postrzeganie. Wiele osób świadomie wybiera produkcję prądu z darmowego słońca, mając na uwadze aspekty ekologiczne a dokładniej redukcję emisji dwutlenku węgla. Jest to najlepsza inwestycja z możliwych dla kolejnych pokoleń. A co w tematach bardziej przyziemnych dotyczących naszego codziennego budżetu domowego i wydatków?

Z dalszej części artykułu dowiesz się:

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca?

Łatwo się o tym przekonać. Do tej kalkulacji porównamy koszty i zyski z montażu instalacji fotowoltaicznej z lokatą bankową. Gospodarstwo domowe korzystające z taryfy G11 i płacące około 190 PLN miesięczne potrzebuje na swoje potrzeby instalacji wielkości 4 kWp. Całkowity koszt takiej instalacji na potrzeby rozważań przyjmijmy na poziomie 20 tys. PLN. Jest to oczywiście wartość szacunkowa, uzależniona od wielu współczynników i komponentów (temu zagadnieniu poświęcimy osobny, obszerny artykuł – jednocześnie zapraszamy do śledzenia naszej sekcji informacyjnej).

Zużycie energii należy rozpatrywać dwojako. Część energii gospodarstwo zużywa w ramach tzw autokonsumpcji. Zakładając że około 25% wyprodukowanej energii gospodarstwo zużywa na własne potrzeby, tzw. autokonsumpcję, pozostała część, czyli 75%, trafia do sieci publicznej zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. Zmagazynowaną energię zakład energetyczny, zgodnie z prawem prosumenckim ma obowiązek zwrócić nam w przeciągu roku, pobierając 20% jako opłatę za jej przechowywanie (20% obowiązuje dla instalacji do 10 kWp, dla instalacji powyżej tej wartości wysokość opłaty za przechowywanie wynosi 30%)

Montując zatem instalację o mocy 4 kW i zużywając 25% energii od razu na własne potrzeby mamy oszczędność na poziomie 620 PLN rocznie, zgodnie z kalkulacją:

25% * 4 000 kWh = 1 000 kWh, zakładając stawkę 62 groszy za każde 1kWh otrzymujemy sumę 620 PLN.

Pozostałą część energii, czyli 3 kW odprowadzamy do sieci publicznej, uwzględniając 20%

bilansowanie, odzyskujemy 2400 kWh, co zgodnie z kalkulację powyżej, dla przyjętej stawki 62 grosze daje nam oszczędność na poziomie 1488 PLN.

Sumując obie kwoty otrzymujemy finalną wysokość oszczędności na poziomie 2108 PLN.

Teraz porównajmy to z zyskami z lokaty bankowej. Przyjęty przez nas koszt instalacji fotowoltaicznej to 20 000 zł. Założenie lokaty o wartości 20 000 przy oprocentowaniu atrakcyjnym na poziomie 3% otrzymujemy roczny bonus wielkości 490 PLN.

Podsumowując

Inwestując 20 000 zł w panele fotowoltaiczne otrzymujemy:

  • Oszczędności przy inwestycji w panele fotowoltaiczne na poziomie 2108 PLN
  • Zysk z lokaty bankowej na poziomie 490 PLN.
  • Fotowoltaika jest ponad 4-krotnie bardziej opłacalna!

Jak długo zwraca się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Zgodnie z powyższą kalkulacją zakładamy wydatek na poziomie 20 tys. PLN. Żeby kalkulacja była prawdziwa, uwzględnimy zwrot z rządowego programu „Mój Prąd”, za pośrednictwem którego można uzyskać do 5 000 zł dofinansowania w formie dotacji. Daje nam to realny koszt instalacji 15 tys. PLN i okres zwrotu 7 lat. Jeżeli uwzględnimy dodatkowo dotacje gminne, ulgę termomodernizacyjną, czy po prostu podwyżki cen energii elektrycznej, uzyskujemy realny czas zwrotu na poziomie 5 lat.

Długoterminowe oszczędzanie – ile zyskamy kupując panele fotowoltaiczne?

Załóżmy czas życia instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 lat. Inwestując 20 tys. PLN w instalację, spłaca się nam ten wydatek w 5 lat.

25 okres oszczędzania na rachunkach za prąd przy rocznej wartości 2108 PLN skalkulowanej powyżej daje nam kapitał o wartości 52 700 PLN.

Ten sam okres i ta sama kwota w przypadku lokaty bankowej to suma 14 700 PLN.

Kalkulacja oczywiście zakłada niezmienność cen energii oraz oprocentowania lokat.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zatem opłacalnym rozwiązaniem, dającym nam szereg korzyści: niezależność od cen energii elektrycznej -które jeśli sprawdzą się przewidywania ekspertów z branży energetycznej będą rosły dużo szybciej niż wskaźnik inflacji, podwyższenie wartości naszej nieruchomości, a nade wszystko pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Fotowoltaika na dachu świadczy o mądrym i świadomym gospodarzu, dobrze wykorzystującym i pomnażającym swoje oszczędności.

POSTAW NA jakość naszych usług