fbpx

Kilka informacji dotyczących umiejscowienia modułów fotowoltaicznych

Sty 24, 2021 | blog

Marcin Borsuk

Kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży. Fascynat Odnawialnych Źródeł Energii.

Jak ważnym czynnikiem jest umiejscowienie instalacji na dachu

Na pewno każda z osób chcących zainwestować w odnawialne źródło energii, jakim jest instalacja fotowoltaiczna, spotkał się z następującym problemem: gdzie umieścić instalację aby generowała nam w przyszłości jak największe korzyści. Osoby zajmujące się sprzedażą instalacji fotowoltaicznych, często nie potrafią przedstawić klientowi w sposób obrazowy korzyści płynących z właściwego umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej. Poniżej postaram się wyjaśnić zasady właściwego umiejscowienia instalacji.

Gdzie można montować moduły fotowoltaiczne (panele)?

Aby instalacja fotowoltaiczna produkowała prąd w jak największej ilości, niezbędnym jest znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca. Wiadomym jest, że „im wyżej tym lepiej” Dlatego też większość instalacji montowana jest na dachu budynku inwestora. Dzięki temu zyskujemy bezpośredni dostęp do energii solarnej.

Niestety dzisiejsze dachy budynków mieszkalnych posiadają coraz bardziej skomplikowaną konstrukcję, wykusze, pofalowania itp. Często przy ocenianiu możliwości montażu modułów na dachu nie jest możliwe umiejscowienie ich w sposób spełniający wymagania klienta. Zwyczajnie, na dach nie można zmieścić żądanej ilości modułów. I tu rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Jeżeli klient posiada trochę niezacienionego miejsca na działce, którego w przyszłości nie zamierza zagospodarować, instalację fotowoltaiczną można zamontować na gruncie., spełniając przy tym wszystkie normy określone przepisami prawa budowlanego. Dobrze umieszczona instalacja na gruncie, nie różni się niczym od tej znajdującej się na dachu, również biorąc pod uwagę aspekt wizualny.

Który kierunek ????

Światło. To dzięki niemu możemy korzystać z dobroci modułów fotowoltaicznych i produkowanego przez nie prądu. Lecz tylko właściwe umieszczenie modułów wedle stron świata, pozwoli w pełni korzystać z darmowego prądu.

Najczęściej instalację fotowoltaiczną umieszcza się na stronie południowej budynku. Związane jest to z uzyskaniem pełnej efektywności działania instalacji, a w związku z tym, z największymi uzyskami. Ale co w przypadku, gdy nasz dach nie jest umiejscowiony w kierunku północ-południe? Nie jest to żadną przeszkodą. Instalacja montowana na połaciach wschód-zachód znacząco nie odbiega od montażu na połaciach północ-południe. Instalacja umieszczona na połaciach dachu wschód-zachód bardzo wcześnie się uruchamia i do późnych godzin pracuje.

Zacienienie budynku lub instalacji na gruncie

Najważniejszą czynnością podczas przeprowadzania audytu fotowoltaicznego musi być analiza zacienienia dachu budynku lub instalacji umieszczonej na gruncie. Moduły fotowoltaiczne są połączone ze sobą szeregowo w tak zwanych „stringach”, a więc cała instalacja pracuje tak jak jej najsłabsze ogniwo. Oznacza to, że zacienienie części modułu nawet w 5%, może spowodować spadek mocy całej instalacji nawet o 15-20% !!

Ale nie jest tak, że aby zamontować instalację musimy wyciąć wszystkie drzewa wokół domu lub wnioskować do dystrybutora energii o przesunięcie słupa energetycznego o 10 metrów od naszego domu. Problem z zacienieniem rozwiązują tzw. optymalizatory. Są to urządzenia, które po wykryciu nawet częściowego zacienienia modułu „odcinają” ten moduł od reszty instalacji. Pozostałe niezacienione moduły mogą wobec powyższego pracować zgodnie z ich parametrami technicznymi.

zespół ekooze.pl